
KSE: Росія вичерпує радянські запаси зброї, на допомогу приходить КНДР та Китай
Росія майже вичерпала свої запаси радянської зброї, використані під час повномасштабного вторгнення в Україну, і обсяги постачання техніки з баз зберігання на фронт повернулися до рівня до 2022 року. Про це свідчить аналіз логістичних даних, проведений Інститутом Київської школи економіки (KSE), пише Financial Times.
За даними дослідження, поставки з районів основних складів РФ скорочуються з піку у 242 тис. тонн у 2022 році до 119 тис. тонн у 2025-му. Аналітик KSE Павло Шкуренко зазначає, що Росія надсилає на ремонт менше техніки, ніж могли б обробити наявні ремонтні бази, а отже — запаси вичерпано, і придатне до відновлення озброєння вже переважно використано.
Від початку вторгнення РФ активно переозброювала стару техніку: на фронті зафіксовані танки Т-72, Т-80 і навіть Т-54. Водночас експерти, зокрема військовий аналітик із Відня Франц-Штефан Гаді, застерігають від висновків про втрату боєздатності: російська армія змінює тактику та нарощує нові запаси.
Аналіз KSE також показує зростаючу залежність Росії від союзників в Азії. Станом на 2024 рік 52% вантажів з позначкою «вибухові матеріали» надходять через порт Находка, що на Японському морі, — ключовий вузол для поставок із КНДР. До війни таких поставок взагалі не було, а у 2024 році їх обсяг досяг 250 тис. тонн.
Аналітик KSE Лукас Райзінгер назвав це «разючим контрастом» із образом самодостатності, який намагається транслювати Москва. За оцінками ГУР МОУ, до 40% артилерійських боєприпасів РФ надходять із Північної Кореї. Південнокорейська розвідка додає, що КНДР вже направила до Росії 28 тис. контейнерів зі снарядами, балістичними ракетами, гаубицями та навіть особовим складом.
Гаді вважає, що РФ використовує північнокорейські боєприпаси, щоб підтримувати інтенсивність вогню в Україні, зберігаючи при цьому високоякісні запаси для потенційного конфлікту з НАТО.
Також виявлено постачання 13 тис. тонн вибухових речовин із району Каспійського моря — ймовірно, з Ірану.
Хоча Китай офіційно не надає летальної зброї, він став основним постачальником для російського оборонпрому. З 2021 року обсяги перевезень із прикордонних регіонів Китаю до промислових кластерів РФ зросли вдвічі — до понад 3 млн тонн. Райзінгер пояснює: «Навіть якщо вони заперечують летальні поставки, Китай постачає Росії обладнання та компоненти, без яких її військова машина не працюватиме».
Інформує inforesist.org