Реалізація й оренда державних та комунальних земель шляхом проведення аукціонів — частина реформи земельного ринку України. З вересня система «Прозорро.Продажі» була визначена Кабінетом міністрів як адміністратор електронної торгової системи (далі — ЕТС), у якій будуть проводитися аукціони з оренди й продажу землі державної та комунальної форми власності. А 6 жовтня в системі було оголошено перші земельні торги. Відтепер державі й місцевій владі можна здавати землі призначені для сільського господарства та реалізувати решту земель.

Повний запуск реформи

Стартом роботи земельного ринку можна вважати 1 липня 2021 року. Протягом двох місяців українські громадяни реалізували практично 60 тисяч гектарів земель та уклали понад 25 тисяч угод купівлі-продажу. Варто зауважити, що вересень виявився багатший на угоди, ніж липень та серпень спільно — 37 тисяч гектарів проти 23 тисяч. Можна зробити висновок, що попит на землю є досить великим.

Завдяки рішенню Кабінету міністрів, яке ми згадували раніше, населенню стали доступні мільйони гектарів державних і комунальних земель. Якщо механізм, що контролює операції з земельними ділянками, був би відсутній, у такому разі нелегальне виведення державних та комунальних земель з власності або передача землі в оренду шляхом непрозорих процедур пришвидшилася б.

Важливо! Ані у держави, ані у місцевої влади немає права виставляти на продаж землі призначені для сільського господарства, їх можна тільки здати в оренду. Решта земель таких обмежень не має.

За якими правилами можна орендувати та продавати державну й комунальну землю?

Торги з оренди та реалізації державних і комунальних земель повинні проводитися у державній дворівневій ЕТС. Це унеможливлює ризик зовнішніх втручань, тому що «Прозорро.Продажі», що виступають адміністратором системи, не можуть вплинути на аукціон. А майданчик, на якому працює і продавець, і учасник, не може вплинути на систему.

Взяти участь в електронному аукціоні можливо знаходячись в будь-якій точці України. Не обов’язково обмежувати себе тільки одним аукціоном. Відкритий модуль аналітики містить всю актуальну інформацію, ознайомитися з нею можуть всі охочі. Таким чином учасник аукціонів може аналізувати ринок, розібратися в трендах й оцінити свої шанси в аукціонах.

Що ж змінилося?

Для учасників й організаторів, які довгий час є продавцями та покупцями землі в системі «Прозорро.Продажі», ця інформація є знайомою. Проте існує декілька нововведень, що були запроваджені під земельний ринок:

1. Гарантійний внесок, який є обов’язковим до сплати для кожного учасника до початку аукціону, буде складати 30% від початкової вартості. Зробили це для того, щоб позбутися осіб, єдина мета яких зірвати аукціон. Якщо учасник не підпише протокол або договір, він втрачає внесок.

2. У поточного орендаря буде переважне право на придбання землі, якщо ця земля призначена для сільського господарства. У разі однакової пропозиції ціни чинним орендарем та іншим учасником у ході аукціону, перемогу здобуде орендар.

Торги з реалізації та оренди державних і комунальних земель проходитимуть тільки на підвищення ціни. Даний вид аукціону є класичним або ще його називають англійський. Більш детально про це читайте в статті - «Механізм проведення аукціону за класичною (англійською) моделлю».

Всі бачитимуть лоти, що виставлялися, запропоновану учасниками вартість та як відбувався кожен етап торгів. Такий прозорий підхід робить корупційні ризики неможливими.

Протягом перших трьох місяців після старту земельного ринку в країні було зрозуміло, що землі мають великий попит. Завдяки здоровій конкуренції чинні власники земель не квапляться реалізувати їх за копійки, адже через систему «Прозорро.Продажі» держава й місцева влада може одержати ринкову ціну за свою землю.

Про переваги продажу майна в системі ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ» читайте в нашому матеріалі - «Переваги системи Прозорро.Продажі».

Якщо Вас зацікавила дана пропозиція звертайтесь за більш детальною інформацією до -юридичної компанії EZakupivli - ДОБРОВІЛЬНИЙ ПРОДАЖ - PROZORRO.ПРОДАЖІ – ЕФЕКТИВНИЙ та ЗРУЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ В УКРАЇНІ , за телефоном: 067 827 99 91.