Траншеєкопачі найчастіше навішуються на екскаватори та міні-навантажувачі, маса яких не перевищує 15 тонн. Для тієї чи іншої роботи необхідний конкретний вид такого устаткування. Для вибору відповідного апарату слід врахувати розміри траншеї, яку доведеться копати.

Якщо ділянка тісна та маленька, найкращим рішенням стане копач траншей для навантажувача, що відрізняється бортовим поворотом. Такі машини з каталогу спецтехніки можуть створювати траншеї до 0,9 метра в глибину та 2,5 - в ширину. При необхідності копання більш масштабних траншей варто вибрати пристрій для навантажувача, який пересувається на гусеницях або колесах. При копанні сипучого грунту слід робити траншею з запасом за розмірами, щоб наступне грунтове осипання компенсувалося.

Особливості експлуатації траншеєкопача

Колеса або гусениці

Ходова основної машини, на яку навішується траншеекопатель, залежить від різновиду грунту. Конструкція гусеничного типу не дозволить агрегату провалитися в пухкий грунт, а колісна істотно прискорить роботу.

Зуби ланцюга

Щоб підібрати ці компоненти, слід спочатку вивчити характеристики грунту, на якій доведеться копати. Щоб змінювати ширину траншеї, зуби можна регулювати. Однак існують комбіновані ланцюги, які оснащені різними зубами, що дозволяють справлятися навіть з найскладнішими грунтами. Відмінно показали себе в роботі самозатачивающиеся зуби, виконані з карбіду вольфраму. Крім того, вони здатні повертатися, що гарантує їм рівномірне зношування.

Привід

Сьогодні виробники випускають агрегати з гідромоторним приводом. Також існують редукторно-приводні машини, які призначені для складних умов роботи. Безпосередній привід змушує ланцюг рухатися швидше, однак при цьому вона так само швидко зношується.

Башмак зачисний

Заводська комплектація траншеєкопача має на увазі наявність зачисного башмаку. За допомогою нього можна набагато краще зачистити траншею від обсипаючого грунту та надати їй більш рівний та акуратний вигляд. Земля збирається плугом, потім її підхоплюють скребки на ланцюгу, після чого грунт піднімають на поверхню.

Зсув убік

Каретка зміщення - теж важлива складова траншеєкопача. Ця деталь дозволяє обладнанню працювати прямо біля перешкод, таких як стіни будівель і будинків. Зсув, як правило, проводиться за допомогою гідроприводу або вручну. При копанні біля перешкоди іноді необхідно зняття шнека, який переміщує грунт від країв траншей.

Особливості роботи

При установці траншеєкопача стріла повинна знаходитися на землі в горизонтальному положенні. Перед початком роботи її розташовують на кілька метрів позаду від початкової точки майбутньої траншеї. Потім прогрівають двигун для балансування ланцюга, а також швидкості ходу, починають повільний рух і опускають ніс стріли плавно в землю. Як тільки вона опиниться під правильним кутом (як правило, 45-60 градусів), слід опускати сам траншеєкопач до тих пір, поки лижа опори зліва не притулиться максимально до грунту.

Коригування положення санчат, а також кут нахилу дозволяють змінювати глибину траншеї. Ланцюг спочатку повинен рухатися дуже повільно та поступово збільшувати швидкість. Однак не варто старатися, оскільки обладнання може просто застрягти в землі.

Технічне обслуговування

У першу чергу потрібно стежити за станом ланцюга. Два рази на день його рекомендується перевіряти, очищувати та замінювати зношені зуби. Також важливо контролювати натяг ланцюга, оскільки при сильному натязі підвищуються потужність і навантаження. У результаті відбувається швидке зношення підшипника і самого ланцюга. При грамотному догляді обладнання буде служити довго та ефективно.